2017 Asian Sambo Championships . The winners in several weight classes have been awarded

2 июль,2017, 16:10 471

 2017 Asian Sambo Championships . The winners in several weight classes have been awarded

Tashkent started to host the 2017 Asian Sambo Championships on Friday at Uzbekistan Sports Complex, where medals are set to be won in 27 weight categories.

The winners were awarded in several weight classes in yesterday’s sessions. Here is the list of the winners of 2017 Asian Sambo Championships.

 

Youth (W)

48 kg

1. BAVUUDORJ Baasankhuu (MGL)

2. NUROVA Komila (UZB)

3. MUSILIM Ulbolsyn (KAZ)

60 kg

1. DARMENBAEVA Klara (UZB)

2. AMANBEKOVA Aray (KAZ)

3. ZAKURDAYEVA Anastasiya (TKM)

75 kg

1. BAATARSUKH Ganzaya (MGL)

2. KAHHOROVA Malika (UZB)

3. TAMABEK Venera (KAZ)

3. KIM Nahyeoung (KOR)


Youth (M)

56 kg

1. ANUARBEK Arkhat (KAZ)

2. LAVJARGAL Ankhzaya (MGL)

3. DAVLATOV Davlatshoh (TJK)

3. AKHMEDJANOV Islom (UZB)

70 kg

1. KHODJIMAMATOV Firdavs (UZB)

2. KOSSEKOV Kossek (TKM)

3. KARABAEV Abai (KGZ)

3. SHAMSIDINOV Subkhiddin (TJK)

87 kg

1. STAMPOLAV Kuandyk (KAZ)

2. KERIMKULOV Temirlan (KGZ)

3. KHASANOV Akobir (UZB)

3. SOIBOV Vaisiddin (TJK)


Juniors (W)

48 kg

1. RAKHMONOVA Nilufar (UZB)

2. NAZAROVA Aziza (TKM)

3. KUDYRETILLA Aizhan (KAZ)

60 kg

1. BARTERDENE Bujidmaa (MGL)

2. OLIMOVA Khamida (UZB)

3. AKMOLDA Laila (KAZ)

72 kg

1. ALMAGANBET Gulderai (KAZ)

2. NURMEDOVA Ogulgerek (TKM)

3. ZIKRILLAYEVA Dilorom (UZB)


Juniors (M)

52 kg

1. KABDOLOV Armat (KAZ)

2. ORAZDURDYEV Yagmyr (TKM)

3. YEH Ching-nan (TPE)

3. IBRAGIMOV Shakhzod (UZB)

68 kg

1. KOSSEKOV Muhammet (TKM)

2. ABZHALIEV Farkhad (KGZ)

3. SAIDJONI Haidar (TJK)

3. KUATAY Arnur (KAZ)

90 kg

1. MAHMATKULOV Jasurbek (UZB)

2. RAMAZANOV Ayan (KAZ)

3. BAYARTUGS Enkhbayar (MGL)

3. KANATBEK UULU Anarbek (KGZ)


Women

52 kg

1. BABAMURATOVA Gulbadam (TKM)

2. SAMPIL Solongogerel (MGL)

3. YERBOLOVA Gulnur (KAZ)

3. VALIEVA Shakhzoda (UZB)

64 kg

1. ZHUMBAEYVA Dinara (KAZ)

2. MAMANOVA Gulchekhra (UZB)

3. CHERKEZOVA Chynar (TKM)

80 kg

1. TAIZHANOVA Kalzhan (KAZ)

2. MULKIYEVA Mahri (TKM)

3. ESANOVA Maftuna (UZB)

3. AZIZOVA Aziza (TJK)


Men

57 kg

1. KARIMOV Akmaliddin (TJK)

2. ASKHAMBAY Yssatay (KAZ)

3. AKHMEDOV Rakhmatjon (UZB)

3. AVLIYAKULIYEV Maksudjan (TKM)

74 kg

1. MUNAVAROV Muboriz (TJK)

2. POPULOV Kasym (TKM)

3. ABDRAKHMANOV G. (KAZ)

3. TILAVOLDIEV Nuriddinjon (UZB)

100 kg

1. KHALIMOV Parviz (UZB)

2. KUDAIBERGENOV N. (KAZ)

3. ABDULLOEV Shamshod (TJK)

3. GONCHAROV Pavel (KGZ)


Combat SAMBO

62 kg

1. DOVLETOV Kerimberdi (TKM)

2. MUKASHEV Ulan (KAZ)

3. KHAKIMOV Ulukbek (UZB)

3. SATIKEEV Zhoodarbek (KGZ)

82 kg

1. NURMATOV Bekhzod (UZB)

2. SOLTANOV Elgun (TKM)

3. ASHIRBEKOV Beibit (KAZ)

3. FOZILBEKOV Firdavs (TJK)

+100 kg

1. ABDIMAMAT UULU Ulan (KGZ)

2. ESENOV Emin (TKM)

3. ALI ZADE Abbas (IRI)

3. TURSYN Aldiyar (KAZ)


 

Ўхшаш хабарлар