Ushbu yurt termasi bunga qadar o‘tkazilgan Jahon Chempionatlarida 4 bora ishtirok etgan. Ilk bor Ekvador 2002 yilgi Janubiy Koreya va Yaponiya yashil maydonlarida o‘tgan mundialda qatnashishga muvaffaq bo‘lgan. Eng yaxshi natijasi 2006 yilda qayd etilgan. O‘shanda jamoa nimchorak final bosqichiga chiqishga erishgan.
Turnirgacha bosib o‘tilgan yo‘l
Ekvador terma jamoasi Mundial yo‘llanmasi uchun kechgan saralash bahslarida munosib ishtirok etdi. Ular bu maqsadlari yo‘lida hatto, nomdor raqiblari Kolumbiya va Chilini ham ortda qoldirdi.
Saralash turnirida "uch ranglilar" 26 ochko bilan 4-o‘rinni band etdi. 7 g‘alaba, 5 durang va 6 mag‘lubiyat qayd etgan terma vakillari 27 gol urib, o‘z darvozasidan 19 gol olib chiqdi.
Bundan tashqari, Ekvador JCh-2022ga tayyorgarlik olib borish maqsadida xalqaro o‘rtoqlik uchrashuvlari o‘tkazdi:
ekvador_3
Tarkibdagi futbolchilarning transfer narxi taniqli "Transfemarkt" talqiniga ko‘ra, 125.80 million evroni tashkil etadi.
Eslatma: Ushbu miqdor so‘nggi yig‘inga chaqirilgan futbolchilarning transfer narxiga ko‘ra hisoblangan. Mundialga chaqirilgan o‘yinchilar nomi hali ma’lum emas.
Soxta pasport, Chilining shikoyati va FIFAning yakuniy qarori
Qatar mezbonligida o‘tadigan mundialga yo‘llanmani qo‘lga kiritgan Ekvador turnirdan chetlatilishi ham mumkin edi. Bunga Chili Futbol Federatsiyasining shikoyati sabab bo‘ldi.
Unga ko‘ra, Chili terma jamoasi advokati futbolchi Bayron Kastilo kolumbiyalik ekani, u soxta tug‘ilganlik haqida guvohnoma (pasport) dan foydalangani va Ekvador terma jamoasida o‘ynash huquqiga ega emasligi haqida dalillar topgani haqida ma’lumot berdi. Shu bilan birga, chililiklar Jahon chempionati final turnirida ekvadorliklarning o‘rniga borishni da’vo qildi.
FIFA rasmiy sahifasi tarqatgan ma’lumotga ko‘ra, tashkilot intizom qo‘mitasi Ekvador futbol federatsiyasiga qarshi ochgan ishni tugatdi. Faqatgina asli kolumbiyalik Kastilo Ekvador MTJ libosida 8 ta bahsda qatnasha olmaydigan bo‘ldi.
"Tomonlar FIFAning Apellyatsiya qo‘mitasiga shikoyat qilishlari mumkin", - deya yozib qoldirildi tashkilot bayonotida.