“Манчестер Юнайтед” ютқазмаса ҳам, биринчи ўринга чиқа олмади!
“Манчестер Юнайтед” Англия Премьер-лигасида ишончни оқлай олмаётган бўлса-да, Европа лигасида муваффақиятли иштирок этмоқда.
Рубен Аморим шогирдлари УЕФА шафеълигидаги халқаро турнирнинг умумий босқичини мағлубиятсиз якунлади. Манчестерликлар бу раунддаги саккизта учрашувдан бештасида ғолиб чиқди ва уч марта дуранг ўйнади.
Саккизинчи тур олдидан 36 жамоа ичида фақатгина иккитасида бу босқични мағлубиятсиз якунлаш имкони бор эди. Бироқ “Лацио” сўнгги баҳсда Португалияда “Брага”га ютқазиб қўйди. Шунга қарамай, римликлар мусобақанинг бу босқичини биринчи ўринда, “Манчестер Юнайтед” эса, учинчи поғонада якунлади. Иккинчи қаторда “Атлетик Бильбао” футболчилари жой олди.
Энди ушбу уч жамоадан ташқари, кучли саккизликка кирган “Тоттенхэм”, “Айнтрахт”, “Лион”, “Олимпиакос” ва “Глазго Рейнжерс” Европа лигасидаги иштирокини чорак финалдан давом эттиради.
УЕФАнинг янги форматдаги халқаро турнирлари – Чемпионлар лигаси, Европа лигаси ва Конференциялар лигаси умумий босқичида 36 тадан жамоа қатнашди. Қоидага кўра, кучли саккизликдан ўрин олган клублар тўғридан-тўғри нимчорак финалга чиқади. 9-24-ўрин соҳиблари плей-оффнинг ўтиш учрашувларида ўзаро куч синашади. Қолган 12 жамоа мусобақани тарк этади.