Луиджи Магги Италия шахмат федерацияси президенти этиб сайланди
Федерация Бош Ассамблеясида бўлиб ўтган президент ва федерация кенгаши аъзолари учун сайловда Луиджи Магги Италия шахмат федерацияси президенти этиб қайта сайланди.
1958 йилда Римда туғилган, Италия шахмат федерациясининг 11-президенти спорт фанлари миллий координацияси вице-президенти (2023), Марказий Европа давлатларининг 10 та федерациясини бирлаштирган Митропа шахмат ассоциацияси директорлар кенгаши аъзоси (2021), ФИДЕ (Жаҳон шахмат федерацияси) режалаштириш ва ривожлантириш комиссияси аъзоси ҳисобланади.
Унинг спорт раҳбари сифатидаги катта тажрибаси 80-йилларда дастлаб баскетболда, кейин эса шахматда бошланган. 2007 йилдан бошлаб, ўн уч йил давомида у ФСИ Лацио минтақавий қўмитасида ўйнаб, ҳудуднинг сезиларли спорт ривожланишига ҳисса қўшди ва 2012 йилдан буён президент. Федерацияда у спорт менежерларини тайёрлаш комиссиясини мувофиқлаштирди ва Периферик ташкилот комиссиясининг аъзоси эди.
CОНИ Лазиода, 2013 йилдан бери у Вилоят спорт мактаби ва минтақавий Кенгашнинг Техник илмий комиссияси таркибига кирди ва кейин 2017 йилда ДСА вакили бўлган Кенгаш аъзоси этиб сайланди.
Луиджи Магги қилган хизматлари учун 2018 йилда Италия Миллий Олимпия қўмитаси томонидан Спортдаги хизматлари учун бронза юлдузи ва 2021 йилда "Олтин юлдуз" билан тақдирланган эди.