Ispaniya Superkubogidagi qoqilish va «Qirol kubogi»dagi omadsizlikdan so‘ng, ko‘plab muxlislar «Real»ning qiyin ahvolda qolganini chuqur his etdi. Ayniqsa, Ispaniyaning 3-divizion vakilidan uchralgan mag‘lubiyat, Zidanning kelajagiga soya solgandek tuyuldi…
Aslida, Zinedin Rafa Benitesdan jamoa postini qabul qilib olgach, tarkibdagi futbolchilar bilan 3 bor EChLda zafar quchishni uddaladi. Shu o‘rinda, muhim bir faktga e’tibor qarating. Zidan tayyor jamoa bilan ish olib bordi. Bu yigitlar uning kelishiga qadar jamoaga jalb etilgan edi.
zinde
G‘alabali mavsumlarga qaramay, Zidan «Real»ni tark etdi. Ispan nashrlari bunga murabbiyning Florentino Peres bilan transferlar bobida kelisha olmay qolganini bahona qilib ko‘rsatdi. Peres Zidansiz klub qiyin ahvolda qolib ketishini angladi va uni ortga qaytardi. Bu safar Zidan transferlar bobida o‘zi bosh rolni ijro etish sharti bilangina qaytdi. Afsuski, Zidanning talab-istaklari asosida jamoaga jalb etilgan 12 ta futbolchining atigi 5 tasi tarkibda, xolos. Qolganlari yoki klubni tark etgan, yoki ijara asosida boshqa jamoa sharafini himoya qilmoqda.
Tarkibda qolgan futbolchilar: Eden Azar, Ferlan Mendi, Martin Edegor, Eder Militao va Rodrigo
Ketgan futbolchilar: Alvaro Morata, Teo Ernandes, Dani Sebalos, Luka Yovich. Ashraf Xakimi va Reyner.
Endi ushbu yigitlarning faoliyatiga qisqacha nazar tashlaymiz!
Alvaro Morata – «Yuventus»dan 30 millionga sotib olingan
Aynan Alvaro «Real»dagi Zidanning birinchi transferiga aylangan. «Qirollik klubi» «Yuve» sharafini himoya qilayotgan hujumchini qo‘lga kiritish uchun ortga qaytarib olish imkoniyatini ishga soldi. 2016/17 yilgi mavsumda Morata Madrid klubi safida 20 ta gol kiritdi va «Real»ga katta ko‘mak berdi. Jamoa EChL va Ispaniya chempioni bo‘ldi. Afsuski, hujumchi Zidan uchun abadiy zaxira variant bo‘lib qoldi. Benzema qanday ahvolda bo‘lishidan qat’i nazar, Alvaro uning zaxiraga olinishini kutishga majbur bo‘ldi. Aynan shu omil sababli, o‘z istagi bilan «Chelsi»ga yo‘l oldi. To‘g‘ri, Madrid klubi uni foyda evaziga sotdi, biroq sifatli hujumchidan ayrildi. Benzemani yo‘qligini bilintirmaydigan zaxiradagi jokerning ketishi, keyinroq salbiy ta’sir ko‘rsatdi.