Ўзбекистон кубоги гуруҳ босқичига қачон қуръа ташланиши маълум
Ўзбекистон кубоги гуруҳ босқичига 26 февраль куни қуръа ташланади. Бу ҳақда ЎзПФЛ матбуот хизмати хабар берди.
Ўтган йилларда бўлгани каби гуруҳ босқичида 32 та жамоа иштирок этади ва улар 8 та гуруҳга ажратиб олинади. Ҳар бир гуруҳдан 2 тадан энг яхши жамоа 1/8 финал босқичига йўлланмани қўлга киритади.
Суперлига ва Пролиганинг жами 22 та клубидан ташқари ўтган мавсумни Биринчи лигада муваффақиятли ўтказган "Цементчи" ва "Зомин" жамоалари гуруҳ босқичида тўғридан-тўғри иштирок этади. Биринчи лиганинг яна саккиз иштирокчиси эса саралаш босқичида тўп тепади. Қайд этиш керак, "Цементчи" ўтган мавсум биринчиликнинг шарқий минтақасини пешқадам сифатида якунлаган, "Зомин" эса ўз минтақасида учинчи бўлган. Ундан тепароқда бўлган "Насаф Фарм" кубокда иштирок этмайди. "Жайхун" Пролига аъзоси сифатида мусобақага қўшилади.
Саралашнинг эҳтимолий саккиз ғолиби қуръа олдидан барча гуруҳларга сочиб юборилади ва улар гуруҳ босқичида ўзаро рақиб бўлмайди. Яъни, уларнинг ҳар бирида тажриба тўплаш учун каттароқ жамоаларга қарши учрашувларда иштирок этиш имконияти бўлади. Шунингдек, Биринчи лиганинг мазкур саккиз клуби икки сафар учрашувида иштирок этади ва фақатгина 1 та рақибни — гуруҳнинг биринчи жамоасини ўз майдонида қабул қилади.
Гуруҳ босқичида икки жамоанинг ўзаро келишиб, учрашувни рақиб майдонига кўчиришига йўл қўйилмайди. Стадиони тайёр бўлмаган жамоага регламент бандидан келиб чиқиб, техник мағлубият ёзилади. Лига бу билан бирор каттароқ клубнинг Биринчи лига жамоаси майдонига сафар этишини таъминлашни мақсад қилган. Шундан келиб чиқиб, ҳар гуруҳнинг биринчи рақамли жамоаси сунъий ёки шароити жиҳатидан у қадар яхши бўлмаган майдонга сафар уюштиришига тўғри келади. Мазкур қадам кичик футбол ўйингоҳларига жамоатчилик эътиборини қаратиш учун муҳимдир.